Тази есен програмата за ранна превенция на употреба на алкохол при непълнолетни „Родителски срещи: Малки разговори на големи теми“ започва своята четвърта година. След проведени срещи в 15 български града и разговор с повече от 60 училища, над 400 учители и над 1300 родители на деца между 11 и 13 години, спиритсБЪЛГАРИЯ, отново поставя като свой приоритет разговора за отлагането на първата среща на децата с алкохола. Медии и партньори на програмата се срещнаха с екипа, за да станат част от една нетрадиционна родителска среща и да заговорят откровено по темата.
София, 3 откомври 2017 г. – „Ако бяхме ученици, тази година щяхме да сме четвъртокласници! Това е времето, в което започваме да говорим с родители и учители за отлагането на първата среща с алкохола. Виждали сме неведнъж деца, които казват наздраве със сок или дори с бутилка мляко. Алкохолните напитки са част от нашата култура, от социалния ни живот, но нека не забравяме, че всяка случка, всяко любопитство на нашите деца към питиетата, може да бъде начало на първия разговор“, сподели председателят на спиритсБЪЛГАРИЯ, Ралица Скорчева. Ключът към успеха на каузата се крие в добрите партньорства с МОН и РУО, към които тази година ще се присъедини и LIDL, допълвайки голямата тема за здравословния живот на децата със съвети за пълноценно хранене.
За израстването на тийнейджърите в здравословна среда се грижи кампанията НЕ ПРОДАВАМЕ АЛКОХОЛ НА НЕПЪЛНОЛЕТНИ, която се осъществява съвместно със съмишлениците МВР, Кауфланд и НЛВК.“Самата аз съм започнала професионалния си път като учител и директор. Знам колко важно е да гледаме с родителите в една посока“, разказа Ваня Славчева от Сектор „Детска престъпност“ в МВР. „Най-важното е, когато поемаме този ангажимент, да осъзнаваме приноса на всеки един от нас и осъзнаването на тази отговорност – отговорността на зрелите, пълнолетни хора, които трябва да вземат най-доброто решение“, допълни Катерина Ушева от Кауфланд.
„Децата ни свикват да виждат от много ранна възраст напитката на масите. Това обикновено е придружено със забрани или топването на пръстчето. По този начин даваме сигнал, че това е нормално, а ние като родители сме тези, които могат да сложат граници. Изхождам от силната идея и вяра, че децата са личности и не санкциите, а разговорът е най-добрият път към тях“, разказа детският психолог Яна Алексиева, която заедно с учителя Емил Джасим проведе нетрадиционната родителска среща в столично заведение. Игра на асоциации, въпроси и отговори и най-важното – посланието на програмата – ИМА ВРЕМЕ, обединиха институции, бизнес организации и медии в голямата тема за добрия живот на децата.
По данни на спиритсБЪЛГАРИЯ, 100% от родителите са разговаряли с детето си след проведена среща, което доказва и ефективния диалог с екипа на програмата Според проучването на ЕСПАД, публикувано през 2016 относно навиците на 11-15-годишни юноши, използването на алкохолни напитки е намаляло с 12% между 2003 г. и 2015 г.